„Mitsubishi Motors“ yra „Mitsubishi“ verslo konglomerato dalis. Įmonės istorija prasideda kažkada 1917 m., Kai pirmasis Mitsubishi modelis, septynių vietų sedanas, pagrįstas „Fiat Tipo 3“, susitraukia nuo surinkimo linijos. Ne itin sėkminga, gamyba buvo nutraukta tik po 22 modelių.

Mitsubishi istorija

Tikroji gamyba prasideda po Mitsubishi Shipbuilding ir Mitsubishi Aircraft Co. susijungimo 1934 metais. Koncentruota į orlaivių, laivų ir geležinkelio automobilių statybą, todėl 1937 m. Kompanija rado prototipo sedaną, kurį pavadino PX33. Deja, tai buvo daugiausia kariniam naudojimui.

Tik po karo kompanija tikrai pateko į automobilių gamybą su maža trijų transporto priemonių transporto priemone, „Mizushima“ ir motoroleriu su juokingu pavadinimu „Silver Pigeon“. Tada atėjo buvusio konglomerato susiskaidymas, nes užkariaujančios sąjungininkės nematė palankių akių Japonijos pramonės vystymosi.

Praėjus dešimčiai metų, Japonijoje buvo ieškoma dalykų, o asmeninis transportas vėl tapo problema, nes vis daugiau šeimų suteikė automobilius. 1963 m. Įveskite Mitsubishi 500, masių sedaną, o vėliau – mažąjį automobilį „Minica“ ir „Colt 1000“. Parduodant, Mitsubishi konglomerato liekanos dar kartą buvo sujungtos 1970 m.

Kitas žingsnis bendrovėje buvo sąjungininkas su užsienio kompanija „Chrysler“ šiuo atveju, kuris nupirko 15% „Mitsubishi“, kuris suteikė Japonijos gamintojui licenciją parduoti nugriautas „Galants“ kaip „Dodge Colts“ valstybėse ir „Chrysler Scorpions“ Australija.

Tokių rūmai „Mitsubishi“ sugebėjo padidinti produkciją ir surengti daugybę platintojų taikymo Europoje. 1980 m., Jei yra Mitsubishi objektų ieškovas, kuris buvo priverstas. Parduoti Australijos gamybos padalinį.

Po dvejų metų Mitsubishi pateko į Amerikos rinką savo vardu su Tredia sedanu, Cordia ir Starion kupe. Automobilio kvota buvo nustatyta 30000 transporto priemonių, tačiau japonai norėjo padidinti šį skaičių ir pradėjo aktyvios reklamos kampaniją. 80-ųjų pabaigoje Mitsubishi pasiekė 1,5 milijono vienetų, pagamintų visame pasaulyje.

Siekdama apeiti griežtus importo reglamentus ir palengvinti įtampą tarp dviejų bendrovių, „Mitsubishi“ ir „Chrysler“ įkūrė naują transporto priemonių gamybos įmonę „Normal“, Ilinojuje, pavadinimu „Diamond-Star Motors“, kuri pradėjo gaminti 1987 m. šis augalas apima „Mitsubishi Eagle“, „Eagle Talon“ ir „Plymouth Laser“.

1988 m. Bendrovė pakeitė savo statusą nuo privačios nuosavybės prie visuomenės. Mitsubishi pramonė išliko didžiausia akcininke, turinčia 25% bendrovės, o „Chrysler“ padidino savo dalį iki 20%. Vėliau, 1992 m., Ji sumažino nuosavybę tik iki 3% ir netgi pardavė savo dalį „Diamond-Star Motors“, palikdama „Mitsubishi“ vienintelį savininką.

1995 m. „Mitsubishi Motors“ pakeitė savo pavadinimą į „DSM“, kaip anksčiau žinoma Amerikos rinkoje. Be to, 2002 m. Ji atvėrė naują Šiaurės Amerikos gamybos skyrių.

2000 m. „Mitsubishi“ ieškojo naujos partnerystės su naujai suformuota „Daimler-Chrysler“ problema, kuri Vokietijos ir Amerikos grupei kainavo 1,9 mlrd. JAV dolerių, 200 mln. Atrodo, kad „Mitsubishi“ sistemoje iki 1977 m. Sistemingai uždengė savo gaminamų automobilių defektus, susijusius su stabdžiais nuo sugedusių sankabos sistemų. Kai naujienos buvo atskleistos, bendrovė buvo priversta atšaukti 163 707 transporto priemones, skirtas remontui.

Tai, kartu su ekonomikos krize Azijos regione, sukėlė „Mitsubishi“ pelno sumažėjimą ir netgi poreikį mažinti, kad būtų galima susidoroti su mažėjančia paklausa. Naujas veislių automobilių, atgaivintų modelių ir ateities mąstymas buvo tai, ką Mitsubishi atnešė atgal. Mitsubishi i, mažas automobilis, puikiai tinka Azijos rinkai, ir naujasis „Lancer“ ir „Outlander“ buvo pakankamas, kad kompanija grįžtų į rinką. Tai paskatino pirmąjį pelną ketvirtį Mitsubishi keturiais metais paskelbti 2006 m.

VIN Mitsubishi surasti čia.

Atminkite, kad prieš pirkdami patikrinkite transporto priemonės istoriją. Tai atliksite įvesdami toliau nurodytą VIN kodą Mitsubishi:

Source: autoevolution.com